Cechy bielizny termoaktywnej

Cechy bielizny termoaktywnej

Bielizna termoaktywna charakteryzuje się tym, że produkuje się ją z dzianin syntetycznych specjalne zaprojektowanych właśnie na tego rodzaju okoliczność. Te nie tylko sprawnie odprowadzają pot i parę wodną ze skóry sprawiając, że ta staje się sucha, ale również nie tracą swoich właściwości nawet wówczas, gdy decydujemy się na intensywny wysiłek fizyczny.

Bielizna termoaktywna jest na zewnątrz nieco włochata, dzięki czemu może odprowadzać wilgoć, jest elastyczna, co sprawia, że dobrze przylega do powierzchni skóry, a jednocześnie jest ażurowa, co sprawia, że wchłania wilgoć w tempie wolniejszym niż te, w jakim wilgoć ta jest odparowywana. Jej siłą napędową niezmiennie pozostaje różnica, z jaką mamy do czynienia, gdy porównamy temperaturę ludzkiego ciała oraz otoczenia. Ponieważ posiada moc szybszego odparowywania niż absorbowania wilgoci, ona sama pozostaje sucha, a jednocześnie zapewnia suchość samej skórze. Sprawia to, że przy skórze utrzymuje się cienka warstwa powietrza utrzymanego przez ciało, co daje wrażenie komfortu cieplnego tak cenione przez biegaczy.

Sama bielizna termoaktywna również podlega określonym podziałom, a na pierwszy plan wysuwa się to, jaki komfort cieplny jest nam w stanie zapewnić, jeśli nosilibyśmy ją bez innych warstw ubraniowych. Co do zasady, im jest ona grubsza, tym jest tez cieplejsza, choć wraz z grubością rosną też problemy z bielizna termoaktywna na stok​odprowadzaniem wilgoci. Bielizna cienka sama w sobie nie zapewnia niemal żadnego komfortu cieplnego, okazuje się jednak niezawodna wówczas, gdy zależy nam na odprowadzaniu wilgoci, co sprawia, że jest nieoceniona w momencie, w którym podejmujemy intensywny wysiłek fizyczny. Bielizna średnia daje nam umiarkowany komfort umiarkowanie dobrze odprowadzając też wilgoć, a bielizna gruba to gwarancja dość dużego komfortu cieplnego, choć jednocześnie nie radzi sobie najlepiej z odprowadzaniem wilgoci. Najlepiej stosować ją wówczas, gdy długo nie zmieniamy pozycji, nic więc dziwnego, że jest nieoceniona wówczas, gdy pojawia się konieczność przygotowania piżamy sprawdzającej się w wysokich górach.

Producenci bielizny termoaktywnej wychodzą naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez zamawiających, nie powinno nas więc dziwić również to, że w sprzedaży dostępne są również rozwiązania zapewniające pewną ochronę od wiatru, a nawet – ochronę przeciwbakteryjną. Tkaniny stosowane w bieliźnie tego rodzaju również różnią się między sobą. Zdecydowana większość z nich to syntetyki, choć w sprzedaży dostępna jest również bielizna wykonana z naturalnej wełny z merynosów.