W co się ubierać w czasie treningu?

W co się ubierać w czasie treningu?

Strój sportowy jest bardzo ważny w zgodnej opinii specjalistów od treningu. Nie ma znaczenia, jaką dyscyplinę sportu uprawiamy. Jest to ochrona przed warunkami atmosferycznymi, jest to eliminacja wilgoci z potu, jest to też wygoda całego treningu. Osoby początkujące czasami lekceważą ten element garderoby sportowej, ale bardzo szybko zaczynają się zastanawiać nad optymalizacją stroju do ćwiczeń. Na co postawić?

 

Odzież treningowa jest naprawdę ważna

Niezależnie od tego, jaki rodzaj aktywności fizycznej jest dla nas najważniejszy, nawet jeśli trenujemy tylko w zaciszu domowym, strój sportowy jest bardzo ważny. Bagatelizowanie tego faktu szybko odbija się na nas negatywnie. Zdecydowanie najważniejsza jest ochrona przed negatywnymi zjawiskami atmosferycznymi, zapobieganie przegrzaniu i wychłodzeniu, a także odprowadzanie potu ze skóry. To wszystko daje nam komfort ruchu.

 

Wybór odzieży treningowej

Opcji w sklepach jest cała masa, przez co łatwo się w tym pogubić. Trzeba się tu dobrze zastanowić, ponieważ zły wybór to nie tylko brak komfortu, ale także ryzyko otarć czy odparzeń.

 

Dopasowanie do warunków atmosferycznych

Elementem kluczowym jest to, by odzież treningowa chroniła nas przed wiatrem, deszczem, mrozem i ogólnie wszystkimi warunkami atmosferycznymi, w tym także upałem. Jeśli biegamy przez cały rok, musimy mieć w szafie przygotowaną ciepłą kurtkę termo aktywną, ale także długie i krótkie legginsy.

 

Włókna

Odzież treningowa może być produkowana z bardzo różnych włókien. Klasyczną opcją jest zawsze bawełna – koszulka i spodnie dresowe. Dzisiaj raczej stawia odzież treningowa​się na włókna syntetyczne, które potrafią odprowadzać od ciała pot, dzięki czemu nie nasiąkają i nie mamy na sobie mokrej szmaty drażniącej nas z każdym ruchem. Włókna syntetyczne to także lepsza regulacje temperatury, tak tej wysokiej, jak i tej niskiej.

 

Dobrze dobrany fason

Bardzo często zapomina się o jednej poniekąd mało ważnej, ale mimo wszystko istotnej kwestii. Chodzi o odpowiedni fason naszej odzieży treningowej. Odpowiedni wygląd naszych strojów oraz dobrze dobrane dodatki to zero skrępowania w czasie biegania między ludźmi. I wcale nie jest to tylko kwestia istotna dla kobiet. Panowie tak samo chcą wyglądać przyzwoicie.

Ten element ma także bardziej praktyczne strony. W szczególności u pań. W ich przypadku ważna jest nie tylko funkcjonalna koszulka do treningu, ale także odpowiednio dopasowany stanik dobrany do wielkości jej biustu. Zwykła bielizna się tutaj nie umywa i nigdy nie zaoferuje równie silnego podparcia.